Bostadens 92 luftiga kvadratmeter disponeras enligt följande:
Ni välkomnas in i en rymlig hall med goda förvaringsmöjligheter för ytterkläderna via både hatthylla och garderober. Väggarna är målade i vitt och på golvet ligger ekparkett.
Vidare in i bostaden möts ni av det stora allrummet. En halvöppen planlösning mellan kök & vardagsrum ger en härlig atmosfär. Utrymmet erbjuder plats för större soffgrupp med tillhörande möblering, likväl som ett matsalsbord för minst 8 personer. Hela bostaden har ett härligt ljusinsläpp tack vare flera fönsterpartier i olika väderstreck. Bostaden erbjuder två balkonger, varav den ena inglasad. Perfekt med en öppen varma sommardagar och en inglasad vid svalare temperatur och regn. Från den ena balkongen har ni en fin utsikt ner över vattnet och Älvsborgsbron.
Köksdelen bjuder in till härlig matlagning tillsammans med vänner och familj. Goda arbetsytor och förvaringsmöjligheter för köksredskapen i kökets över - och underskåp. Inredningen går i vitt med släta köksluckor tillsammans med en grå bänkskiva och vit mosaik på väggen. Vitvarorna består av induktionshäll med ovanhängande köksfläkt, integrerad diskmaskin, inbyggd ugn och mikro i bra arbetshöjd samt kyl och frys. Väggarna är målade i vitt och på golvet ligger ekparkett.
Det större sovrummet ger utrymme för en dubbelsäng med tillhörande möblering. Här vaknar man i upp till en ljuvlig utsikt över älven där man kan ligga och njuta av morgonsolen. Vid fönsterna ut mot älven finns gott om plats för en läshörna. Goda förvaringsmöjligheter i skjutdörrsgarderob. Väggarna går i vitt och på golvet ligger ekparkett.
Det andra sovrummet kan ni möblera med dubbelsäng alternativt inreda till barnrum eller kontor. Även älvutsikt från detta rum.
Bostaden bjuder även på två badrum. Det större badrummet är helkaklat med vitt kakel på vägg och grått klinker på golvet. Inredningen består av WC, handfat med kommod och ovansittande spegelskåp, badkar med dusch och en egen tvättavdelning med tvättmaskin och torktumlare som underlättar vardagssysslorna. Golvvärme ger extra komfort.
Det andra badrummet är helkaklat med vitt kakel på vägg och grått klinker på golv. Inredningen består av WC, handfat med kommod och ovansittande spegelskåp.
