Bostadens 73 kvadratmeter disponeras enligt följande:
Hall
Välkommen in i en mycket ljus och rymlig hall. Väggarna är vitmålade och golvet vid entrén är ett klinkergolv i ljusgrå ton. Här finns plats för avhängning av ytterkläder samt två garderober.
Vardagsrum
Från hallen nås bostadens vardagsrum som erbjuder trevliga sällskapsytor och mycket ljusinsläpp. Väggarna är målade i en behaglig beige nyans och på golvet ligger en fin ekparkett som är genomgående i hela bostaden bortsett från hall och badrum. Rummet är rymligt med plats för en större soffgrupp samt tillhörande möblemang. Ljusinsläppet är generöst tack vare stora fönsterpartier samt glasdörren till bostadens balkong. Ute på balkongen har man ett vindskyddat sydvästligt läge med plats för t.ex. en loungegrupp.
Kök
Köket är ljust med en klassisk stil med sina släta luckor i vitt, vita kakel och mörkgrå bänkskiva i laminat med inbyggda spotlights ovan. Köket är utrustat med en spishäll, fläkt, kyl/frys, diskmaskin samt inbyggd ugn och mikro i bekväm arbetshöjd. Alla vitvaror är i rostfritt stål från byggåret 2012. I anknytning till köket finns utrymme för matplats intill två stora fönsterparti samt dörren ut till bostadens soliga takterrass. På terrassen finns ett flertal möbleringsalternativ så som matplats, soffgrupp samt odlingar och vackra blommor. Här kan många måltider avnjutas med utsikt över sjön med ett helt insynsskyddat läge!
Sovrummen
Lägenhetens största sovrum rymmer en dubbelsäng med tillhörande möblemang. Ett generöst ljusinsläpp tack vare ett stort fönsterparti och glasdörren ut till takterrassen. Rummets fyra garderober bidrar till goda förvaringsmöjligheter och väggarna är målade. Lägenhetens andra rum disponeras idag som kontor och tv-rum men här finns möjlighet till ytterligare ett sovrum.
Badrum
Badrummet är helkaklat och ett fönster bidrar till ett behagligt ljusinsläpp. Inredningen består av WC, tvättställ med kommod, spegelskåp med inbyggda spotlights, ett städskåp och överskåp för förvaring samt dusch med infällbara glasdörrar. I badrummet finns även tvättmaskin och torktumlare samt god arbetsyta.
