Välkommen till

Kobbarnas väg 7

Kobbarnas väg 7
2:a Olskroken

Högst upp i huset, härlig balkong & låg avgift

I en tidstypisk tegelfastighet från 1943 och högst upp i huset finner ni denna ljusa och luftiga tvåa med bevarad charm och tyst atmosfär. Trivsam, öppen planlösning, generös takhöjd och genomgående fina ytskikt. Underbart charmigt kök utrustat med många bekvämligheter och en gemytlig matplats invid fönstret. Vitmålade plankgolv, djupa fönsternischer i marmor och praktiska förvaringsmöjligheter. Stilrent renoverat badrum med unik planlösning för huset, golvvärme och tvättmaskin. Härlig balkong i sydost med högt och tyst läge.

I Olskroken bor ni nära det trevliga Olskrokstorget. Här finns matbutik, bageri, fruktaffär, blomsteraffär, apotek - ja det mesta ni kan tänkas behöva. Trevlig torghandel och restauranger gör området till en levande stadsdel. Gubberoparken ligger alldeles intill och där kan ni njuta av sköna stunder i solen. För sköna naturupplevelser ligger motions- och friluftsområdet Delsjön på bekvämt cykelavstånd. Tar ni en promenad upp för Lundens backar så finner ni många fina utsiktslägen med magnifik utsikt över Göteborg. Strålande kommunikationer med buss och spårvagn från närliggande Olskrokstorget som tar er in till stan på bara fem minuter.

Läs hela beskrivningen
Niklas
ansvarig mäklare
Niklas Kocev
Försäljningschef & Fastighetsmäklare
0735-16 22 68 niklas.kocev@lundin.se
Lundin Östra Centrum

Med oss får du en lokal, heltäckande och modern mäklartjänst med stort personligt engagemang. Läs mer här.

Niklas
ansvarig mäklare
Niklas Kocev
Försäljningschef & Fastighetsmäklare
0735-16 22 68 niklas.kocev@lundin.se
Lundin Östra Centrum

Med oss får du en lokal, heltäckande och modern mäklartjänst med stort personligt engagemang. Läs mer här.

Planritning

Beskrivning

Rumsbeskrivning: De 55 kvm är disponerade enligt följande:

Ljus och inbjudande hall med avhängningsmöjligheter och förvaring i och med två djupa garderober. Parkettgolv och vitmålade väggar.

Köket har vit köksinredning i charmig gammeldags stil med bra förvaringsmöjligheter. Arbetsytorna är i massivt trä och stänkskydd i vitt kakel. Utrustningen består av spis med ugn (Electrolux), fläkt, micro (Samsung), kyl med frys (Bosch) samt diskmaskin (Candy). Charmiga vitmålade original trägolv och vitmålade väggar med en blågrå fondvägg. Gemytlig matplats invid fönstret med öppen planlösning mot vardagsrummet.

Det ljusa och luftiga vardagsrummet har ett generöst fönsterparti och utgång till en härlig balkong med högt läge och förmiddagssol. Vardagsrummet kan inredas med soffhörna och ytterligare möblemang. Parkettgolv och vitmålade väggar ger en neutral bas för att sätta sin personliga prägel.

Mysigt sovrum med plats för både 180-säng, arbetshörna och garderober. Sängen får en naturligt inramad plats i en nisch med praktiska överskåp som ger goda förvaringsmöjligheter och infällda spotlights. Charmiga vitmålade original trägolv och vitmålade väggar. Ett dubbelfönster bidrar med ljusinsläpp.

Det helkaklade badrummet renoverades november 2006 med stilrena materialval och är unikt för huset då det är betydligt större än original planlösningen. Badrummet har behaglig golvvärme och är inrett med vägghängd wc, handfat med kommod, spegel, duschhörna med vikdörrar i glas samt både taksil och handdusch. Det finns även tvättmaskin som är ett uppskattat inslag i vardagen. I taket sitter infällda spotlights.

Beskrivning planlösning
Ekonomi
Bostad
Förening
Området
Olskroken
Torghandel, småstadscharm och storstadspuls
Olskroken är ett område med gamla anor. Idag blandas moderna bostadshus med 50-talsarkitektur och äldre byggnader. Kring Redbergsplatsen står vackra landshövdingehus samt den pampiga St. Paulikyrkan.

Vid Olskrokstorget pågår traditionell torghandel, här finns flera fiskebodar, blomsterförsäljare och annat smått och gott. Vid torget finns även butiker och matställen. Kommunikationerna i området är goda och Göteborgs city nås lätt med cykel, buss eller spårvagn.

För barnfamiljen finns gott om förskolor och skolor. Det finns också många föreningar som erbjuder aktiviteter för alla åldrar. Redbergsskolan och Redbergsteatern har ett stort utbud av kurser, föredrag och föreställningar. I Härlanda Park ligger kulturhuset Kåken som rymmer bl.a. bibliotek, öppen förskola och café. Flera träningsanläggningar finns på nära avstånd.

Gröna oaser finner man exempelvis i Östra kyrkogårdens park, i Redbergsparken och i Delsjöreservatet. I de lummiga skogarna finns vandringsleder, motionsslingor, ridvägar och badsjöar. I området kring Skatås Motionscentral har flera idrotts- och friluftsklubbar sina verksamheter.

Olskroken inbjuder till ett bekvämt och trivsamt boende i Göteborgs östra centrum. Här finns alla förutsättningar att trivas!
Karta
Kartan laddas