Välkommen till

Norra Skeppspromenaden 9

Norra Skeppspromenaden 9
3:a Eriksberg

Öppen planlösning & stor inglasad balkong i sydvästläge

Välkommen till Norra Skeppspromenaden 9 där man bor med lugnt läge i närheten av Sörhallsberget och kajpromenaden. Ljus och luftig hörnlägenhet med generösa fönsterpartier och stor inglasad balkong i sydvästläge med älvutsikt. Öppen planlösning mellan kök, matplats och vardagsrum skapar härliga sällskapsytor. Välplanerat arbetskök från Vedum i ljusa färgval, två sovrum, goda förvaringsmöjligheter samt helkaklat badrum med tvättavdelning.

Här bor ni med närhet till vardaglig service, träningsanläggning, restauranger, natur och fina strövområden. Ta en långpromenad längs kajen eller njut av områdets stora utbud. Några ställen som rekommenderas är Tapas by River och River Café. Goda kommunikationer med Älvsnabben direkt till andra sidan älven och bussar in till centrum och centralstationen på några minuter med ständiga avgångar. Denna stadsdel sjuder av utveckling och aktivitet och är ett spännande område att bo i.

Läs hela beskrivningen

Bilder

Planritning

Beskrivning

Lägenhetens 85,9 kvm disponeras enligt följande:

Inne i bostaden möts man av en möblerbar hall med plats för avhängning samt goda förvaringsmöjligheter i tre platsbyggda garderober och en rymlig klädkammare. Vid entrén ligger grått klinkergolv som övergår ekparkett och väggarna är vitmålade med en svartvit fondtapet.

Välplanerat arbetskök med goda förvaringsmöjligheter och bra arbetsytor. Vit köksinredning från Vedum med bänkytor i ljusgrå laminat och ljusblå mosaik. Köket är utrustat med glaskeramikhäll (Electrolux, 2006), fläkt (Electrolux, 2006), inbyggnadsugn (Electrolux, 2006), integrerad diskmaskin (Siemens, 2017) samt kyl (Electrolux) och frys (Samsung, 2017) i fullhöjd. Ekparkett och vita väggar. Öppen planlösning mot matplatsen samt generöst fönsterparti som bidrar med ljusinsläpp.

Ljusa och härliga sällskapsytor med gavelläge samt utgång till en stor inglasad balkong med öppningsbara fönster och älvutsikt mellan husen. Balkongen har ett härligt sydvästläge med sol till ca 19.30 under sommarhalvåret och blir som ett extra rum tack vare inglasningen. Rummet kan inredas med soffa och matsalsbord för större sällskap. Ekparkett och vita väggar.

Lägenheten har två sovrum som ligger i fil med varandra. Det största sovrummet kan inredas med dubbelsäng, arbetshörna och förvaring i form av tre garderober. Ekparkett och ljusa väggar med en mörkt sandfärgad fondvägg. Ett hörnfönster bidrar med ljusinsläpp.

Det mindre sovrummet har plats för säng, arbetshörna och garderober. Ekparkett och vita väggar. Ett fönster bidrar med ljusinsläpp.

Klassiskt badrum med svart klinkergolv och vita helkaklade väggar. Inredningen består av wc, handfat, spegelskåp med belysning, handdukstork samt duschhörna med vikdörrar i glas. Här finns även en tvättavdelning med arbetsyta, tvättmaskin, torktumlare och förvaringsskåp. Ett fönster bidrar med ljusinsläpp.

Beskrivning planlösning
Ekonomi
Bostad
Förening
Området
Eriksberg
På Eriksberg möts historia och framtid i skön harmoni. Toppmoderna, exklusiva fastigheter belägna precis vid vattnet, integreras med gamla, genuina varvsbyggnader och arbetarbostäder.
Eriksberg är präglat av expansion och framåtanda och erbjuder ett rikt utbud av kulturliv,
skolor, föreningsliv och affärsverksamheter.

Den gemytliga kajpromenaden på Norra Älvstranden löper från Eriksberg till Lindholmen och är ett populärt promenadstråk såväl dag som kvällstid där man njuter av folklivet. Längs vägen finns många mysiga caféer och restauranger där man lätt finner sina egna guldkorn.

Gröna oaser finns exempelvis i Krokängsparken och Färjenäsparken, varav den senare också har en mycket populär lekplats. För den som vill motionera finns flera anläggningar.
På Norra Älvstranden finns Göteborgs äldsta biograf Aftonstjärnan, den öppnade 1915 och visar fortfarande film och teaterföreställningar. Även Backateatern är belägen i området.

Kommunikationerna till stadskärnan är mycket goda. Stig på färjan vid Eriksberg, Slottsberget eller Lindholmspiren och njut av en rofylld båttur in till Lilla Bommen eller Stenpiren.
Flertalet busslinjer trafikerar dessutom sträckan, däribland stombussen som går med fem
minuters intervall under morgon- och eftermiddagstimmarna. Vill man hyra en båtplats
finns möjlighet i Eriksbergsdockan eller i Västra Sannegårdshamnens båtklubb.

Eriksberg inbjuder till ett exklusivt och havsnära boende i unik Göteborgsmiljö.
Här finns alla förutsättningar att trivas!
Karta
Kartan laddas