Välkommen till

Västra Eklanda Höjd 52

Västra Eklanda Höjd 52
Villa Mölndal Eklanda

Ett av Eklandas mest eftertraktade lägen

Högst upp i längan på Västra Eklanda Höjd 52, där bebyggelsen slutar och skogen tar vid, ligger detta friliggande 2-planshus om 149 kvm i ett av Eklandas absolut mest eftertraktade lägen. Här får du det bästa av två världar med soldränkt altan i västerläge på framsidan och en stor, helt privat gräsmatta som vetter mot grönskan och skogens stolta träd på baksidan. Änggårdsbergen med dess storslagna natur ligger runt hörnet med motionsspår, löprundor och svampskog, samtidigt som skola, förskola och kommunikationer finns på promenadavstånd.

Läs hela beskrivningen
Philip
ansvarig mäklare
Philip Salomonsson
Fastighetsmäklare & Senior Partner
0704-55 22 81 philip.salomonsson@lundin.se
Lundin Mölndal

Med oss får du en lokal & heltäckande mäklartjänst med personligt engagemang. Läs mer här.

Philip
ansvarig mäklare
Philip Salomonsson
Fastighetsmäklare & Senior Partner
0704-55 22 81 philip.salomonsson@lundin.se
Lundin Mölndal

Med oss får du en lokal & heltäckande mäklartjänst med personligt engagemang. Läs mer här.

Bilder

Planritning

Beskrivning

Denna bostad kommer snart ut till försäljning. Är du intresserad? Gör din intresseanmälan här så blir du kontaktad av ansvarig mäklare. Du kan även maila direkt till mäklaren på philip.salomonsson@lundin.se.

Det finns adresser man pratar om i Eklanda. Det här är en av dem.

Längst upp på högerflanken, i fritt hörnläge finner vi den här pärlan i form av två plan, i vad som utan tvekan är ett av Eklandas absolut bästa lägen. Låt oss presentera Västra Eklanda Höjd 52.

Huset står helt fritt på hörnet med en stor, privat gräsmatta som vetter rakt mot grönskan. Ingen granne bakom, bara skogens stolta träd, Änggårdsbergen runt hörnet och den där tystnaden man letar efter. Framsidan bjuder på eftermiddags- och kvällssol i västerläge med altan och trädgård i ett skyddat, lummigt läge. Popplar, häckar och välskötta trädgårdar ramar in gatan och skapar den där unika känslan av ett litet samhälle i det stora. Det är därför husen här uppe nästan aldrig kommer ut till försäljning.

Kliv in och känn direkt att det här är ett hus som är byggt för att trivas i. Entréplanet är det sociala planet, generöst och ljust med en planlösning som fungerar.

Det stora vardagsrummet ligger i ett L som skapar naturliga rum i rummet. En självklar plats för den stora soffan på ena sidan och en dignande matsal på den andra, utan att det känns trångt. Härifrån har du direkt utgång till framsidans uteplats där västersolen stannar långt in på kvällen. Sommarlånga middagar, ett glas i solstolen, barnen som leker på gräsmattan. Det är här man vill vara.

I husets andra ände ligger det tjusiga köket - hjärtat för dig som älskar att laga mat och ändå vara där det händer. Här får matbordet plats och genom fönstren ser du ut mot baksidans idyll. Öppna dörren och kliv rakt ut till något alldeles extra. En privat oas med dahlior, blommor och grönska som omfamnar tomten. Här är det helt insynsskyddat, alldeles tyst och med skogen som granne. Det är en plats för kaffet i morgonrock, för odling och för spring och lek för barnen.

Entréplanet rymmer också det som gör vardagen enkel - en praktisk groventré med tvättstuga där jackor, skor och tvätt får sin plats, och ett helkaklat, snyggt badrum som inreds med dusch.

En trappa upp väntar lugnet. Här uppe har man skapat en helt egen våning för det privata.

Först möts du av ytterligare ett allrum som gör det perfekt som familjerum, lekrum, hemmakontor eller andra vardagsrummet där tonåringarna kan få hänga ifred.

Här finns husets tre sovrum, där två är vackert orienterade mot baksidans grönska, det ena med en charmig fransk balkong. Master bedroom är rymligt och rofyllt med gott om förvaring och egen balkong där du vaknar med trädtopparna.

Här uppe ligger också bostadens andra badrum med dusch samt smart förberett för att även kunna kompletteras med badkar.

Västra Eklanda Höjd 52 är ett hus för dig som vet vad ett läge är värt. Ett friliggande hus från 2009 där du får både gemenskapen på en älskad gata och avskildheten vid skogskanten.

Ett sånt här läge kommer inte ut ofta. Ta chansen.

Beskrivning planlösning
Ekonomi
Fastighet
Området
Eklanda
Bekvämt boende, skogspromenader & staden runt hörnet
Välkommen till mysiga Eklanda! Här bor man i ett lugnt och trivsamt område som tillhör Mölndals kommun. Det strategiska läget mellan Göteborg och västra Mölndal, i nära anslutning till de större trafiklederna, gör att man bor nära både hav, stad och natur!

I intilliggande Änggårdsbergen och i Safjällets naturreservat erbjuds vacker grönska, härliga motionsspår och fina strövområden. Utbudet i Göteborgs innerstad finns nära till hands, liksom det breda utbudet av butiker, restauranger och all annan tänkbar service i Mölndals centrum, Högsbo och Sisjön.

Här i Eklanda finns alla förutsättningar att trivas!
Karta
Kartan laddas