ENTRÉPLAN
Innanför ytterdörren möts man av en hall med plats för fri avhängning samt goda förvaringsmöjligheter i två garderober som sträcker sig från golv till tak. Lägenheten har genomgående parkettgolv med underliggande vattenburen golvvärme och väggar målade i kritvitt.
Öppen härlig planlösning mellan kök och vardagsrum där ljuset flödar in fritt från stora fönsterpartier. De stora fönsterpartierna sträcker sig från golv till tak och ger ett exklusivt intryck i kombination med den generösa takhöjden som är drygt 4 meter till högsta punkten. Härifrån nås lägenhetens rymliga balkong i söderläge som ni kan möblera med loungegrupp. Sällskapsytorna kan möbleras med en soffgrupp samt ett matsalsbord för stora middagssällskap.
Modernt kök med köksinredning från Marbodal, bänkytor i laminat och stänkskydd i vitt kakel. Köket erbjuder både bra arbetsytor och gott om förvaring. Den maskinella utrustningen består av induktionshäll, frånluftsfläkt, inbyggd varmluftsugn, inbyggnadsmikro, integrerad diskmaskin samt integrerad kyl med frys. Samtliga vitvaror är från Siemens.
Generöst tilltaget badrum som har ljusgrå klinkergolv med underliggande golvvärme och kaklade väggar med kritvita matta kakelplattor. Inredningen består av vägghängd wc, vit handfatskommod, spegel, handdukstork samt duschhörna med glasvägg. Här finns även en kombinerad tvättmaskin/torktumlare från Siemens med ovanliggande bänkskiva och överskåp.
ENTRÉSOLPLAN
En trappa upp från vardagsrummet når ni entrésolplanet som utgörs av ett sovloft med plats för dubbelsäng och goda förvaringsmöjligheter i en skjutdörrsgarderob. Ljusinsläpp från takfönster som går att öppna/stänga och mörklägga med trådlös fjärrkontroll.
OMRÅDET
Området kring Örgryte Torp har otroligt mycket att erbjuda. Bakom bostadsområdet ligger natursköna området Stora Torp med anor från Gustav Wasas tid. Här kan man hämta kraft ur den vackra och grönskande miljön med en skogspromenad. I närheten ligger Skatås friluftsområde, Vollybollplan, GLTK, Nordic Wellness, Delsjö Golfklubb och badplatserna vid Delsjön. Vintertid finns även en egen skidanläggning att njuta av. Bra kommunikationer in till stan erbjuds via femmans spårvagn som tar dig in till Avenyn på ca 10 minuter. Det finns dessutom fina gång- och cykelvägar hela vägen in till centrum. Focushuset vid Liseberg har all service man kan tänkas behöva såsom apotek, systembolag, frisör samt en av Göteborgs mest välsorterade matbutiker. På motsatt sida Delsjövägen ligger Bö centrum och i närheten ligger Ekmanskas vårdcentral. Trots att området är grönskande och rofyllt tar man sig snabbt ut på de stora lederna med bil.
