Välkommen till

Önneredsvägen 112

Önneredsvägen 112
2:a Önnered

Elegant tvåa med stora fönsterpartier & rofylld uteplats

Välkommen till en välplanerad tvåa om 48 kvm där genomtänkta materialval, generöst ljusinsläpp och en harmonisk färgsättning skapar ett hem med en tydlig känsla för både form och funktion. De stora fönsterpartierna, den genomgående ekparketten och den öppna planlösningen ger bostaden en luftig och inbjudande karaktär. Kök och vardagsrum förenas i en social helhet och öppnar upp mot den generösa uteplatsen i lugnt gårdsläge – en grönskande oas som blir ett härligt extra rum under årets varmare månader. Det välutrustade Vedum-köket, de noggrant utvalda detaljerna och den sobra färgpaletten förstärker bostadens moderna och tidlösa uttryck. Här erbjuds dessutom ett rofyllt sovrum, ett stilfullt badrum med egen tvättutrustning och genomtänkta förvaringslösningar. Ett varmt och inbjudande hem där varje kvadratmeter nyttjas väl och där den privata uteplatsen sätter den perfekta pricken över i.

Läs hela beskrivningen
Simon
ansvarig mäklare
Simon Stark
Fastighetsmäklare & Senior Partner
0735-16 22 64 simon.stark@lundin.se
Joakim
assisterande mäklare
Joakim Jernberg
Fastighetsmäklare & Senior Partner
0704-55 22 73 joakim.jernberg@lundin.se
Lundin Västra Göteborg

Med oss får du en lokal & heltäckande mäklartjänst med personligt engagemang. Läs mer här.

Simon
ansvarig mäklare
Simon Stark
Fastighetsmäklare & Senior Partner
0735-16 22 64 simon.stark@lundin.se
Joakim
assisterande mäklare
Joakim Jernberg
Fastighetsmäklare & Senior Partner
0704-55 22 73 joakim.jernberg@lundin.se
Lundin Västra Göteborg

Med oss får du en lokal & heltäckande mäklartjänst med personligt engagemang. Läs mer här.

Bilder

Planritning

Beskrivning

Välkomna in i en stilren och välkomnande hall där en genomtänkt färg- och materialsättning sätter tonen för resten av bostaden. Väggarna är målade i den mjuka, varmvita kulören NCS S0502-Y och taket i NCS S0500-N, vilket skapar en ljus och harmonisk bas. Under fötterna löper en vacker ekparkett i utförandet Abetone vidare genom bostadens torra rum och bidrar till ett enhetligt och ombonat uttryck. Här erbjuds goda möjligheter för avhängning och förvaring, medan detaljer i brunt läder tillför en varm kontrast till den sobra färgskalan.

Vidare öppnar bostaden upp sig mot vardagsrum och kök i en generös och social planlösning. Vardagsrummet präglas av ett härligt ljusinsläpp från de stora glaspartierna, som samtidigt skapar en fin kontakt mellan inne och ute. De ljust målade väggarna samspelar elegant med ekparketten och ger rummet en varm och tidlös karaktär. Här finns gott om plats för både en större soffgrupp och matplats, vilket skapar naturliga ytor för såväl avkoppling som sociala tillställningar. Från vardagsrummet leder glasade dörrar vidare ut till bostadens privata uteplats och förlänger de sociala ytorna under årets varmare månader.

Köket från Vedum är modernt och välplanerat med skåpsnickerier i serien Maja i en varmgrå kulör. Skåpluckorna ramas in av en kantprofil som ger köket en mer hantverksmässig karaktär, samtidigt som den mörka bänkskivan i laminat skapar en stilfull kontrast. Ovan arbetsytorna sitter vitt blankt kakel i formatet 150x150 mm i halvförband och under överskåpen finns infälld LED-belysning som ger ett behagligt arbetsljus. Den rostfria diskhon kompletteras av en stilren blandare och kökets öppna utformning mot vardagsrummet gör det enkelt att kombinera matlagning med umgänge.

Den maskinella utrustningen är genomtänkt integrerad och består av induktionshäll, inbyggnadsugn, mikrovågsugn, diskmaskin samt kyl och frys i rostfritt utförande från Electrolux. Sammantaget erbjuds ett funktionellt och smakfullt kök där genomtänkta materialval, god förvaring och praktiska arbetsytor möts i en harmonisk helhet.

Sovrummet är rofyllt placerat och erbjuder en lugn plats för återhämtning. Den mjuka färgsättningen med väggar i NCS S0502-Y och ekparketten i Abetone skapar en sammanhållen känsla även här. Rummet har plats för dubbelsäng med tillhörande möblemang och erbjuder generösa förvaringsmöjligheter längs väggen. Garderoberna kompletteras med knoppar i brunt läder, en fin detalj som återkommer i bostadens genomtänkta interiörkoncept.

Badrummet följer samma stilrena och tidlösa formspråk och är utformat med en modern gråvit golvklinker i terrazzo-inspirerat utförande tillsammans med vita blanka kakelplattor i formatet 200x200 mm på väggarna. Väggarnas övre del och taket är målade i en grå kulör, vilket skapar en mjuk kontrast mot det vita kaklet. Här finns WC, kommod med förvaring, spegelskåp med integrerad LED-belysning samt duschhörna med klarglasväggar och duschblandare från Mora. En handdukstork adderar ytterligare komfort.

Badrummet har dessutom en praktiskt integrerad tvättdel med tvättmaskin och torktumlare från Electrolux. Maskinerna är placerade under en arbetsyta och kompletteras av förvaring, vilket ger goda möjligheter att hålla vardagens bestyr organiserade. Kombinationen av genomtänkta material, väl valda detaljer och praktiska funktioner skapar ett badrum som känns lika stilfullt som funktionellt.

Den generösa uteplatsen blir en naturlig förlängning av bostadens sociala ytor och nås direkt från kök och vardagsrum. Här finns gott om utrymme för såväl matgrupp och loungemöbler som krukor och växtlighet, vilket ger fina möjligheter att skapa en egen grön oas. Det gårdsvända läget bidrar till en trivsam och avkopplande atmosfär och gör uteplatsen till en självklar plats för morgonkaffet, middagar med vänner och långa sommarkvällar.

Beskrivning planlösning
Ekonomi
Bostad
Förening
Området
Önnered
Önnered är ett stadsnära område med vackra omgivningar. Området är ett gammalt jordbruks- och fiskesamhälle, vilket märks än idag när man besöker Önnereds hamn eller promenerar upp till Olles gård. Gården med anor från 1700-talet, är en rest av Önnereds by och förvaltas idag av Önnereds Kulturförening.

Här består bebyggelsen av en blandning av moderna villor och radhus i olika stilar. I området finns flera förskolor och två grundskolor; Högenskolan och Önneredsskolan.
Trevlig närservice finner man i Önneredsbodarna som rymmer mysiga butiker, pizzeria, frisör och hudvårdssalong. Flera mataffärer ligger på nära avstånd.

Med bil eller buss når du snabbt Göteborgs centrum eller Frölunda torg. Här finns ett stort köpcentrum samt Frölunda Kulturhus. Högsbo och Sisjöns industriområden har också flera köpcentra och stormarknader. Vid Opaltorget finns apotek och vårdcentral.

Genom Önnered och utmed havet går flera gång- och cykelvägar samt motionsslingor. Det finns flera föreningar i området med verksamheter inom exempelvis handboll, fotboll och sjöscouting. I Åkered och i närheten av Frölunda Torg ligger gym- och idrottsanläggningar.

Ett vackert promenadstråk utgår från Önnereds Brygga. Härifrån kan man promenera längs Eskils kanal, charmigt kantad av ett myller av sjöbodar och bryggor. Strax innan man kommer fram till Fiskebäcks hamn finns ett naturskönt rekreationsområde. Sommartid badas det vid badplatserna Ganlet och Rörvik.

Önnereds trivsamma och charmiga miljö inbjuder till ett skönt och aktivt liv nära havet och storstaden. Här finns alla förutsättningar att trivas!
Karta
Kartan laddas