Denna bostad kommer snart ut till försäljning. Är du intresserad? Gör din intresseanmälan här så blir du kontaktad av ansvarig mäklare. Du kan även maila direkt till mäklaren på victoria.wigerud@lundin.se.
Välkommen till ett smakfullt och välplanerat hem där tidstypisk charm möter genomtänkta materialval och platsbyggda lösningar. Bostaden erbjuder generösa sociala ytor, flera flexibla sovrum och en harmonisk planlösning med fina originalinslag och modern komfort.
Redan i hallen möts du av mörka stenplattor med underliggande golvvärme samt målade väggar som skapar ett stilrent första intryck. Här finns en stor garderob som erbjuder generös förvaring och ger hallen ett praktiskt och välorganiserat uttryck.
Vidare in i bostaden öppnar det rymliga köket upp sig med mörkt trägolv, målade väggar och en vacker tegelvägg som tillför karaktär och värme. Det charmiga serveringsskåpet förstärker bostadens tidstypiska känsla och skapar en fin balans mellan originaldetaljer och moderna inslag. Köket är utrustat med induktionshäll, inbyggd ugn, inbyggd mikro, kolfilterfläkt samt integrerad kyl. Här finns även diskmaskin från 2024 vilket gör köket både funktionellt och väl anpassat för vardagens behov. Frysen är placerad i förrådet.
I direkt anslutning ligger matplatsen med generösa ytor för större middagar och sociala sammanhang. Härifrån nås även bostadens balkong som blir en naturlig förlängning av de sociala ytorna under årets varmare månader.
Vardagsrummet präglas av vacker fiskbensparkett, målade väggar och ett fint ljusinsläpp från stora fönsterpartier. Takrosett med möjlighet till taklampa tillsammans med platsbyggt elementskydd skapar ett elegant och ombonat uttryck. Rummet erbjuder gott om plats för större soffgrupp och social möblering.
Bostaden erbjuder flera sovrum med fiskbensparkett och målade väggar i harmoniska toner. De platsbyggda garderobslösningarna med extra förvaring ger rummen både funktion och ett genomarbetat helhetsintryck. I ett av sovrummen finns även handgjord stege och platsbyggt elementskydd som tillför unik karaktär och personlighet.
Det extra rummet som idag används som tv-rum/bibliotek har fiskbensparkett, målade väggar samt platsbyggd bokhylla med förvaring och arbetsplats. Även här återkommer den genomgående känslan av skräddarsydda lösningar med takrosett, möjlighet till taklampa samt platsbyggt elementskydd.
Badrummet renoverades 2013 och är helkaklat med mörka stenplattor och golvvärme. Här finns WC, handfat med kommod, spegelskåp, dusch samt både tvättmaskin och torktumlare. Dimbar belysning bidrar till en modern och trivsam atmosfär.
Detta är ett hem där materialval, planlösning och platsbyggda detaljer samspelar på ett naturligt sätt och skapar en bostad med både karaktär, funktion och en varm, inbjudande känsla.

