Välkommen till

Önneredsvägen 110

Önneredsvägen 110
3:a Önnered

Stilren och välplanerad gaveltrea med två uteplatser i populära Önnered

Välkomna till ett modernt och trivsamt hem med genomgående ljusa materialval och en social planlösning där kök och vardagsrum samspelar på ett naturligt sätt. Eftertraktat gavelläge med två uteplatser i olika väderstreck som skapar möjlighet att följa solen under dagen. Bostaden erbjuder även två rogivande sovrum, gott om förvaring samt ett rymligt badrum med egen tvättavdelning för extra vardagskomfort. De stora fönsterpartierna ger ett fint ljusinsläpp och förstärker känslan av rymd genom hela bostaden. Ett hem som passar lika bra för paret som för den lilla familjen. Lugnt och omtyckt område nära både natur, hav och service.

Läs hela beskrivningen
Simon
ansvarig mäklare
Simon Stark
Fastighetsmäklare & Senior Partner
0735-16 22 64 simon.stark@lundin.se
Lundin Västra Göteborg

Med oss får du en lokal, heltäckande och modern mäklartjänst med stort personligt engagemang. Läs mer här.

Simon
ansvarig mäklare
Simon Stark
Fastighetsmäklare & Senior Partner
0735-16 22 64 simon.stark@lundin.se
Lundin Västra Göteborg

Med oss får du en lokal, heltäckande och modern mäklartjänst med stort personligt engagemang. Läs mer här.

Bilder

Planritning

Beskrivning

Välkomnande och rymlig hall med goda avhängningsmöjligheter samt flera garderober som erbjuder utmärkt förvaring. I entrén ligger praktiskt klinkergolv som sen övergår i ljust parkettgolv och väggarna är genomgående målade i vitt vilket skapar ett enhetligt och harmoniskt intryck.

Ljust och luftigt vardagsrum med stora fönsterpartier som ger ett fint ljusinsläpp och skapar en härlig känsla av rymd. Den öppna dispositionen mot köket skapar ett socialt flöde genom bostaden.

Stilrent och funktionellt kök med ljusa skåpsluckor, generösa arbetsytor och gott om förvaring. Den maskinella utrustningen består av glaskeramikhäll, inbyggnadsugn, inbyggnadsmikro diskmaskin samt kyl och frys i fullhöjd. Köket erbjuder plats för både matgrupp och luftiga ytor för social matlagning och umgänge. Från köket nås bostadens ena uteplats som har ett soligt söderläge och blir en naturlig förlängning av rummet under årets varmare månader.

Det största sovrummet har plats för dubbelsäng och tillhörande sängbord samt goda förvaringsmöjligheter i inbyggda garderober. Fint ljusinsläpp via dubbeldörrar i glas som leder ut till bostadens andra uteplats som har behaglig morgon- och kvällssol.

Det mindre sovrummet passar perfekt som barnrum, gästrum eller hemmakontor. Rummet har ett fint ljusinsläpp och plats för både säng och skrivbord samt förvaring i en garderob.

Helkaklat och generöst badrum i moderna och tidlösa materialval. Inredningen består av wc, handfatskommod, spegelskåp samt duschhörna med vikväggar i klarglas. I badrummet finns även en tvättavdelning med tvättmaskin och torktumlare med praktisk arbetsbänk ovanför samt förvaringsskåp.

Beskrivning planlösning
Ekonomi
Bostad
Förening
Området
Önnered
Önnered är ett stadsnära område med vackra omgivningar. Området är ett gammalt jordbruks- och fiskesamhälle, vilket märks än idag när man besöker Önnereds hamn eller promenerar upp till Olles gård. Gården med anor från 1700-talet, är en rest av Önnereds by och förvaltas idag av Önnereds Kulturförening.

Här består bebyggelsen av en blandning av moderna villor och radhus i olika stilar. I området finns flera förskolor och två grundskolor; Högenskolan och Önneredsskolan.
Trevlig närservice finner man i Önneredsbodarna som rymmer mysiga butiker, pizzeria, frisör och hudvårdssalong. Flera mataffärer ligger på nära avstånd.

Med bil eller buss når du snabbt Göteborgs centrum eller Frölunda torg. Här finns ett stort köpcentrum samt Frölunda Kulturhus. Högsbo och Sisjöns industriområden har också flera köpcentra och stormarknader. Vid Opaltorget finns apotek och vårdcentral.

Genom Önnered och utmed havet går flera gång- och cykelvägar samt motionsslingor. Det finns flera föreningar i området med verksamheter inom exempelvis handboll, fotboll och sjöscouting. I Åkered och i närheten av Frölunda Torg ligger gym- och idrottsanläggningar.

Ett vackert promenadstråk utgår från Önnereds Brygga. Härifrån kan man promenera längs Eskils kanal, charmigt kantad av ett myller av sjöbodar och bryggor. Strax innan man kommer fram till Fiskebäcks hamn finns ett naturskönt rekreationsområde. Sommartid badas det vid badplatserna Ganlet och Rörvik.

Önnereds trivsamma och charmiga miljö inbjuder till ett skönt och aktivt liv nära havet och storstaden. Här finns alla förutsättningar att trivas!
Karta
Kartan laddas