Redan innanför ytterdörren möts man av en planlösning med härlig rymd och långa siktlinjer genom bostaden. Hallen leder vidare mot hemmets centrala delar och erbjuder plats för avhängning, samtidigt som den naturligt delar upp bostadens sociala och privata rum.
Det generösa vardagsrummet präglas av den vackra fiskbensparketten som ger rummet en varm och tidlös karaktär. Här finns gott om plats för en rejäl soffgrupp och ytterligare möblemang, medan det breda fönsterpartiet låter dagsljuset strömma in. Den öppna spisen blir ett självklart blickfång och förstärker rummets ombonade känsla. I anslutning ryms en naturlig matplats med utrymme för många runt bordet och de öppna sambanden mellan rummen skapar fina siktlinjer och en social atmosfär.
Köket är stort och funktionellt med gott om både arbetsyta och förvaring. Träfronterna ger en varm ton och bryts av mot mörkare arbetsytor och kakel, medan den generösa köksön bildar rummets naturliga mittpunkt. Här finns plats att samlas kring frukosten, laga middag tillsammans eller låta gäster slå sig ner medan maten förbereds. Fönster i flera riktningar ger köket ett behagligt ljus, och härifrån nås även en av bostadens balkonger. (Diskmaskinen i köket fungerar ej)
Bostaden erbjuder två stora rum som kan disponeras som sovrum, barnrum, gästrum eller arbetsrum efter behov. Ett av rummen ligger i direkt anslutning till de sociala ytorna och präglas av sin djupa gröna kulör och stora fönsterparti. Den breda öppningen mot vardagsrummet ger ett vackert samband mellan rummen och gör det även möjligt att låta ytorna samspela på ett mer socialt sätt.
Det andra sovrummet ligger mer avskilt och har en lugn, ombonad karaktär samt utgång till en balkong med härlig grönska utanför. Här ryms dubbelsäng med tillhörande möblemang med god marginal och i anslutning till rummet finns goda förvaringsmöjligheter i platsbyggda garderober.
Badrummet är helkaklat i en ljus och tidlös färgsättning. Inredningen består av handfatskommod, spegelskåp, duschhörna samt egen tvättmaskin. Som ett uppskattat komplement finns dessutom en toalett i anslutning till hall och kök.

