Välkommen till

Walleriusgatan 2

Walleriusgatan 2
3:a Johanneberg

Spatiös funkistrea med hög kvalité & fin utsikt

Näst högst upp i huset på Walleriusgatan 2 ligger denna insynsskyddade trea med generösa fönsterpartier i klassisk funkisanda som bjuder på härligt ljusinsläpp från två väderstreck och fin utsikt. Solig balkong i fritt söderläge med utsikt mot Johannebergskyrkan och härlig grönska. Bostaden har genomgående hög kvalité och erbjuder luftiga sociala ytor med stort kök och vardagsrum. Två bra sovrum med gott om förvaring samt både badrum och gäst-wc. Som pricken över i:et bor man i en förening med mycket god ekonomi och mycket låga avgifter. Centralt och lugnt läge med bra parkeringsmöjligheter samt närhet till park och natur

Läs hela beskrivningen
David
ansvarig mäklare
David Söderholm
Fastighetsmäklare & Senior Partner
0704-55 22 84 david.soderholm@lundin.se
Lundin Innerstaden

Med oss får du en lokal & heltäckande mäklartjänst med personligt engagemang. Läs mer här.

David
ansvarig mäklare
David Söderholm
Fastighetsmäklare & Senior Partner
0704-55 22 84 david.soderholm@lundin.se
Lundin Innerstaden

Med oss får du en lokal & heltäckande mäklartjänst med personligt engagemang. Läs mer här.

Bilder

Planritning

Beskrivning

Innanför ytterdörren välkomnas ni av en rymlig hall som ger en fin introduktion till bostadens luftiga och välplanerade disposition. Här finns gott om plats för ytterkläder och skor samt praktisk förvaring i en skjutdörrsgarderob. Genomgående parkettgolv och en ljus, harmonisk färgsättning följer vidare genom bostaden och skapar ett sammanhållet uttryck.

Köket är generöst tilltaget och utformat med gott om både arbetsyta och förvaring. Den klassiska vita skåpinredningen kombineras med mörk bänkskiva och stänkskydd i en sober ton, medan vitrinskåp adderar en elegant detalj. Den maskinella utrustningen utgörs av glaskeramikhäll, fläkt, inbyggnadsugn, inbyggnadsmikro, integrerad diskmaskin samt kyl med frys. De stora fönsterpartierna ger ett härligt ljusinsläpp och intill dem finns en självklar matplats med utrymme för ett stort matbord.

Vidare öppnar bostaden upp sig mot ett ovanligt generöst vardagsrum med stora sammanhängande ytor för både soffgrupp och ytterligare matsalsmöblemang. Fönsterpartier längs rummet låter dagsljuset strömma in och tillsammans med den öppna dispositionen skapas en påtaglig känsla av rymd. Här finns gott om plats för såväl stora middagar som avslappnade kvällar i soffan och de glasade pardörrarna mot det intilliggande sovrummet bidrar med ytterligare karaktär. Från vardagsrummet nås dessutom bostadens soliga söderbalkong, belägen högt och fritt med vidsträckt utsikt över grönska, takåsar och omgivande bebyggelse. En härlig plats att slå sig ned och njuta av det fria läget.

Det större sovrummet är rofyllt och rymligt med plats för dubbelsäng och kompletterande möblemang. Längs ena väggen finns generösa garderober som erbjuder mycket god förvaring utan att ta av rummets luftiga känsla. Även här bidrar ett stort fönsterparti med rikligt dagsljus.

Bostadens andra sovrum är även det väl tilltaget och har en flexibel karaktär. Här ryms både säng och arbetsplats med gott om yta över, vilket gör rummet lika lämpat som barnrum, gästrum eller hemmakontor. Härifrån nås en rymlig och praktisk klädkammare. De vackra glasade pardörrarna mot vardagsrummet ger rummet en fin kontakt med sällskapsytorna samtidigt som det enkelt kan hållas avskilt när man önskar.

Badrummet är helkaklat i varma, ljusa toner. Inredningen består av wc, generös handfatskommod med tillhörande spegelskåp samt en rymlig duschhörna bakom glasväggar med både handdusch och taksil.

I nära anslutning finns dessutom en separat gäst-wc, även den helkaklad och inredd med kommod och spegelskåp vilket är en uppskattad bekvämlighet som passar särskilt väl i en bostad med generösa sällskapsytor.

Beskrivning planlösning
Ekonomi
Bostad
Förening
Området
Johanneberg
Johanneberg är en trivsam stadsdel med härlig atmosfär belägen i Göteborgs södra centrum. Bebyggelsen i denna del av staden är varierad och består främst av flervåningshus men även villakvarter. Nedre Johanneberg går främst i 1920-talsstil och karaktäristiskt för den övre delen av stadsdelen är de ljusa funkishusen. Johannebergs vattentorn som byggdes 1925 används idag som studentbostäder.

I området finns mataffärer, butiker, vårdmottagningar och apotek. Utmed Eklandagatan och Gibraltargatan finns flera mysiga kaféer och restauranger. Johanneberg är en populär stadsdel för studenter, Chalmers tekniska högskola och flera av Göteborgs universitets institutioner ligger på nära avstånd. Kommunikationerna i området är mycket goda och Göteborgs city nås lätt med cykel, buss eller spårvagn.

För barnfamiljen finns gott om förskolor och skolor att välja mellan. Det finns också många träningsställen samt frilufts-, idrotts- och kulturföreningar för alla åldrar. I Johannebergsparken och vid Carlanderska samt Näckrosdammen finns härliga gröna ytor att njuta av.

En stor del av Göteborgs kultur- och nöjesliv finner man vid Götaplatsen och på Avenyn samt längs Göteborgs Evenemangsstråk.

Johanneberg inbjuder till ett bekvämt och centralt boende i en av Göteborgs charmigaste stadsdelar.
Här finns alla förutsättningar att trivas!
Karta
Kartan laddas