Välkommen till

Fredriksdalsgatan 12A

Fredriksdalsgatan 12A
2:a Krokslätt

Charmig tvåa med fiskbensparkett & rofyllt grönskande läge

Välkommen till Fredriksdalsgatan 12A och denna charmiga funkistvåa om 49,5 kvm, där fina originaldetaljer möter ett socialt och hemtrevligt boende. Bostaden bjuder på vacker fiskbensparkett, generöst ljusinsläpp och rogivande vyer mot grönskan som skapar en härlig känsla av lugn. Det stilfullt renoverade köket erbjuder gott om arbetsyta och plats för middagar med vänner, medan det luftiga vardagsrummet blir en naturlig plats för såväl umgänge som avkoppling. Därtill erbjuds ett rofyllt sovrum med plats för dubbelsäng, goda förvaringsmöjligheter och ett helkaklat badrum. Här bor du i ett trivsamt och grönt område med föreningens privata park och grillplatser alldeles utanför, samtidigt som vardagens bekvämligheter finns nära till hands. Med kort avstånd till grönområden och Mossens motionsspår samt närhet till spårvagn och välsorterade matbutiker är detta ett hem som kombinerar ett lugnt läge med smidig närhet till centrala Göteborg.

Läs hela beskrivningen
David
ansvarig mäklare
David Söderholm
Fastighetsmäklare & Senior Partner
0704-55 22 84 david.soderholm@lundin.se
Lundin Mölndal

Med oss får du en lokal, heltäckande och modern mäklartjänst med stort personligt engagemang. Läs mer här.

David
ansvarig mäklare
David Söderholm
Fastighetsmäklare & Senior Partner
0704-55 22 84 david.soderholm@lundin.se
Lundin Mölndal

Med oss får du en lokal, heltäckande och modern mäklartjänst med stort personligt engagemang. Läs mer här.

Bilder

Planritning

Beskrivning

Redan i hallen möts du av ett ljust och välkomnande första intryck med vitmålade väggar och vackert ekparkettgolv i original. Här finns plats för avhängning av ytterkläder och skor, samtidigt som två inbyggda garderober med överskåp erbjuder praktiska förvaringsmöjligheter. Från hallen skapas ett naturligt flöde vidare mot bostadens samtliga rum.

Det trivsamma köket renoverades 2018 och erbjuder en lyckad kombination av funktion och karaktär. Inredningen kommer från IKEA och består av ljusa skåpsfronter som kombineras med överskåp i en dov grönblå ton, öppna trähyllor och beslag i läder. Den mörka laminatbänkskivan möter ett gråtonat stänkskydd och tillsammans med den grönblå fondväggen skapas ett harmoniskt och personligt uttryck. Köket är utrustat med induktionshäll, inbyggnadsugn med varmluftsfunktion, kolfilterfläkt, kombinerad mikro/ugn, integrerad kyl och frys samt integrerad diskmaskin, samtliga från IKEA och från renoveringsåret 2018. Ett stort fönster bidrar med rikligt dagsljus och en härlig vy mot grönskan utanför. Här finns dessutom gott om plats för ett större matbord med omkring sex sittplatser, vilket gör köket till en naturlig plats för såväl vardagsmiddagar som sociala tillställningar.

Vidare nås det luftiga och inbjudande vardagsrummet, där ett vackert fiskbensmönstrat ekparkettgolv i original sätter tydlig prägel på rummet. De ljusa väggarna och det generösa fönsterpartiet skapar en harmonisk atmosfär, samtidigt som utsikten mot stuxbergsparken ger en lugn känsla. Rummets generösa proportioner ger goda möjligheter att möblera med en större soffgrupp, soffbord och kompletterande förvaring utan att den luftiga känslan går förlorad. Här skapas en trivsam social yta med fin kontakt mellan inne och ute.

Bostadens sovrum är rofyllt placerat med fönster mot föreningens innergård och erbjuder gott om plats för dubbelsäng med tillhörande sängbord. Här ligger ett ljust laminatgolv som kombineras med vitmålade väggar för ett lugnt och neutralt uttryck. En rymlig PAX-garderob erbjuder goda förvaringsmöjligheter och bidrar till ett praktiskt och lättmöblerat sovrum.

Det helkaklade badrummet renoverades omkring 2004–2006 och går i en tidlös färgsättning med vita kaklade väggar och blågrått klinkergolv. Här finns dusch, WC och handfat med kommod samt spegel ovanför. Badrummet är dessutom förberett för installation av tvättmaskin.

Beskrivning planlösning
Ekonomi
Bostad
Förening
Området
Krokslätt
Friluftsliv, shopping och storstadspuls
Krokslätt är ett lugnt och härligt område med blandad bebyggelse, där nya moderna bostäder mixas med fastigheter av äldre charm. Det planeras många nya bostäder och området i stort kommer få ett enormt uppsving allt eftersom det utvecklas.

I Krokslätt bor du med närhet till det mesta. Både Mölndals centrum och Göteborgs city nås lätt med cykel, spårvagn eller buss. I närområdet finns butiker och matställen och Mölndals Galleria med sitt breda utbud av restauranger, kaféer, butiker och gym finns på nära håll. Utmed Mölndalsvägen ligger dessutom flera stormarknader. För barnfamiljen finns ett bra utbud av skolor och för studenter ligger flera av universitetets institutioner på nära avstånd.

Örgryte koloniträdgårdar är en gömd lummig oas och på gångavstånd finns även Safjällets naturreservat som är ett fint naturområde med promenadstigar och upplysta motionsslingor.

På historisk mark mellan Mölndal och Göteborg ligger Krokslätts Fabriker,
som uppfördes 1890-1907 av Mölnlycke Väfveriaktiebolag som en av många textilfabriker i Göteborgstrakten. De anrika tegelbyggnaderna är renoverade efter dagens krav och standard och delar numera yta med högteknologiska och energieffektiva hus.

Här finns alla förutsättningar att trivas!
Karta
Kartan laddas