Innanför ytterdörren välkomnas man in i en ljus hall med plats för fri avhängning och redan här möts man av den generösa takhöjden uppåt 3 meter. Hallen erbjuder goda förvaringsmöjligheter i flertalet garderober och städskåp. Praktiskt mellangrått klinkergolv som sedan övergår i genomgående mattlackad askparkett från Kährs och väggarna är vitmålade vilket lämnar en neutral bas för er att inreda efter.
Vidare möts ni av kök och vardagsrum i öppen planlösning som har underbart ljusinsläpp vilket ger en härlig boendemiljö. Här finns möjlighet till flera olika möbleringsalternativ med soffa och matsalsbord som passar både i vardagen och vid festligheter. Generösa fönsterpartier med fönsterbänkar i marmor samt utgång till lägenhetens rymliga balkong i perfekt söderläge som erbjuder många soltimmar.
Köket har köksinredning i vitt från Marbodal med laminatbänkskiva i grå betong och stänkskydd i samma material. Ovan arbetsytorna sitter infällda dimbara spotlights. Miljöklassade vitvaror från Bosch och Siemens som utgörs av induktionshäll, fläktkåpa (energiklass A+), inbyggnadsugn med varmluftsfunktion (energiklass A), mikro i väggskåp, integrerad diskmaskin (energiklass A++) samt integrerad kyl med frys (energiklass A++).
Sovrummet har plats för dubbelsäng med tillhörande sängbord och förvaringsmöjligheter i garderober. Ett fönster mot innergården förser rummet med ett behagligt ljusinsläpp.
Välplanerat badrum med mellangrått klinkergolv och vitt matt kakel från Höganäs. Inredningen består av wc, vit handfatskommod och spegel från Vedum, rund blankpolerad handdukstork och duschhörna med vikdörrar i klarglas från INR samt blandare från Mora med ECO-funktion. Här finns även en tvättmaskin (energiklass A+++)
Huset har ett perfekt läge, nära både grönområden och all tänkbar service som bland annat Willys och ICA Maxi, Nordic Wellness och kommunikationer. Några minuter med spårvagn nås Korsvägen och Göteborgs innerstad med all service du kan tänkas behöva. Nära till evenemangsstråket med Världskulturmuseet, Universeum, Liseberg och Scandinavium samt massor av trevliga små restauranger på kort avstånd.

